Leczenie kręgosłupa – bezbolesne i skuteczne metody

Leczenie kręgosłupa - bezbolesne i skuteczne metody, 6.0 out of 10 based on 5 ratings

Stare, mądre powiedzenie głosi, że lepiej jest inwestować w profilaktykę niż leczyć. Tyle tylko, że w przypadku schorzeń powodujących ból kręgosłupa profilaktyka trudna jest do wdrożenia. Wszystko przez charakter konkretnych dolegliwości i przez to, że większość z nich bagatelizujemy, zrzucając strzykanie w plecach na karb przemęczenia, nadwyrężenie mięśni szyi tłumacząc niewyspaniem, a ból odcinka lędźwiowego usprawiedliwiając przeforsowaniem. Oczywiście, część z powyższych objawów może pojawiać się okazjonalnie i faktycznie wynikać z przepracowania czy przyjęcia mało komfortowej pozycji w czasie snu. Niestety, kiedy objawy te zaczynają pojawiać się regularnie, a ich natężenie rosnąć – najprawdopodobniej oznacza to, że na profilaktykę jest już za późno i należy zabrać się za leczenie konkretnego schorzenia.

Jak wygląda terapia na bolące plecy? Nie można niestety wskazać tu na zawsze zalecaną metodę czy praktykę przynoszącą w każdym przypadku pożądane efekty. Leczenie kręgosłupa musi być dostosowane do konkretnego schorzenia, konkretnego pacjenta i konkretnych okoliczności. Mimo to – postaramy się przedstawić kilka często stosowanych metod. Między innymi po to, żeby naszkicować ich specyfikację, a przede wszystkim – aby uzmysłowić naszym czytelnikom, że nie warto (z lęku przed bolesnymi i nieprzyjemnymi zabiegami) ignorować narastających objawów i coraz bardziej dokuczliwej bolesności. Część z zalecanych przez lekarzy praktyk uśmierzających bóle kręgosłupa to przecież metody nie tylko komfortowe, ale i przyjemne.

Ręce, które leczą

Masaż kręgosłupa ma wiele odmian. W przypadku zdiagnozowanych schorzeń przyjmuje postać zalecaną przez lekarza prowadzącego, a jego celem jest przede wszystkim zlikwidowanie wzmożonego napięcia i wzmocnienie słabych mięśni.

Masaż leczniczy może być także relaksujący. Musi być on jednak wykonywany przez wykwalifikowanego rehabilitanta, posiadającego gruntowną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Amatorskie, domowe próby powtórzenia czynności wykonywanych w ramach leczniczego masażu nie tylko nie pomogą, ale i zaszkodzą pacjentowi skierowanemu na taką terapię.

Masaż leczniczy trwa zwykle 15-30 minut. W tym czasie pacjent układa się na specjalnie przygotowanym łóżku. Najczęściej – aby złagodzić tarcie, uniknąć podrażnień skóry i wzmóc wymiar relaksacyjny zabiegu – w trakcie masażu stosuje się (także aromatyczne) olejki i środki wspomagające poślizg. Sam masaż zaczyna się przeważnie od dalszych części pleców, a specjalista go wykonujący kieruje stopniowo dłonie w stronę serca i stosuje przy tym techniki od najdelikatniejszej po najbardziej „siłową”.

Czego można się spodziewać podczas masażu? Rozluźniającego głaskania, rozcierania i likwidującego napięcia dociskania kciukiem, ugniatania (przez co z tkanek usuwane są między innymi złogi zapalne), energicznego oklepywania poprawiającego ukrwienie mięśni czy wprowadzania tkanki mięśniowej w drgania. Wszystkie te metody – stosowane regularnie i przez określony w zaleceniach okres – poprawiają stabilizację kręgosłupa, wzmacniają mięśnie, likwidują nadmierne napięcie i sprawiają, że kręgi i dyski wolniej się zużywają.

Terapia metodą Dorna

Dyskopatie, rwy, skoliozy – choroby kręgosłupa zaliczane są do niechlubnego grona schorzeń cywilizacyjnych. W ślad za nimi idą schorzenia mające swój zaczątek w wadach postawy, otyłości czy w braku aktywności. Migreny, nawracające bóle głowy, uciążliwe skurcze – wszystkie te przypadłości zniwelować jednak może nieinwazyjna dla pacjenta, terapia manualna kręgosłupa wykonywana metodą Dorna.
Jak głosi twórca tej terapii, Dieter Dorn, wszystkie dolegliwości powiązane z bólami kręgosłupa spowodowane są przede wszystkim zaburzeniami statyczno-dynamicznymi układu kostnego, a prawidłowo ukształtowany kręgosłup to nie tylko klucz do zdrowia, ale i droga do dobrego samopoczucia. Sama terapia polega na energicznym korygowaniu ustawienia kręgów, stawów i miednicy, a pacjent poddawany takim praktykom – porusza kończynami, wywołując tym samym ruch mięśni przykręgosłupowych.

Leczenie przeprostem według McKenziego

Lekarze zwykli mocno krytykować metody oparte na samoleczeniu. Na ich celowniku znalazła się także terapia leczenia przeprostem z wykorzystaniem siły zewnętrznej. W przypadku metody McKenziego, opinia specjalistów jest równie jednoznaczna, ale i… jednogłośnie pozytywna. Taką technikę – po prostu – warto stosować!

Jej twórcą jest nowozelandzki fizjoterapeuta, który kilkadziesiąt lat temu opisał skuteczne działanie przeprostów, które sprawdzało się w przypadku większości osób uskarżających się na bóle kręgosłupa. Zwłaszcza, kiedy te ostatnie wynikały z codziennych przeciążeń czy przeforsowań kręgów.

Rozwój tej metody i szeroka skala jej zastosowania w praktyce uniemożliwiła z czasem samodzielne wykonywanie wszystkich zaleceń zapisanych przez McKenziego. Na szczęście, jej duża, odczuwalna przez pacjentów skuteczność i dobre recenzje wypowiadane przez specjalistów sprawiły, że wielu fizjoterapeutów stosuje dziś z powodzeniem porady Nowozelandczyka.

Na czym polega ta metoda? McKenzie uznawał, że ulgę w bólu mogą przynieść przeprosty, czyli ruchy wykonywane w kierunku przeciwnym do zgięcia. To ostatnie jest zgarbieniem lub pochyleniem, a więc czynnikiem silnie oddziałującym na struktury kręgosłupa, który najpierw wywołuje przeciążenia, a następnie – prowadzi do bolesnych uszkodzeń. Warto przy tym zauważyć, że samoleczenie według McKenziego nie wyklucza innych metod – na przykład wykonywanych przez kręgarzy rękoczynów czy specjalistycznych masaży. Nowozelandzki fizjoterapeuta stwierdzał jednak, że – w niektórych przypadkach – mechaniczne metody mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. McKenzie zalecał więc, aby w pierwszej kolejności stosować metody jak najmniej inwazyjne i naturalne, a dopiero w ostateczności – poddawać się manipulacjom i bardziej skomplikowanym procedurom.

Magnetoterapia

Pisaliśmy już wcześniej, że leczenie kręgosłupa powinno być dostosowane do konkretnego pacjenta. Oczywiście, nie ma w tym stwierdzeniu ani drobinki fałszu, jednak warto zauważyć, że niektóre metody sprawdzające się w ortopedii czy reumatologii stosuje się także w przypadkach chorób wewnętrznych.
Taką metodą jest oczywiście magnetoterapia, od stu lat (za sprawą jej wynalazcy i propagatora Jamesa Maxwella) oferująca nieinwazyjne, bezbolesne leczenie polem magnetycznym o niskiej częstotliwości.
Magnetoterapia głęboko oddziałuje na organizm, jest w pełni bezpieczna i skuteczna. Stosuje się ja między innymi w przypadku urazów szkieletu, stanów zapalnych, stanów psychosomatycznych czy zwyrodnień.

Operacje „nowej generacji”

Opisane powyżej metody są bezbolesne i bardzo komfortowe. Niestety, niektóre choroby kręgosłupa wymagają interwencji bardziej inwazyjnej. Operacje i zabiegi zawsze wiążą się ze stresem, a świadomość konieczności zgłoszenia się do szpitala lub lęk przed poddaniem się tak skomplikowanemu leczeniu często sprawiają, że pacjenci uskarżający się na bóle kręgosłupa odwlekają w czasie decyzję o udaniu się na konsultacje lekarską, bagatelizują problem, maskują go środkami farmakologicznymi lub starają się mu przeciwdziałać na własną rękę. Niestety, takie praktyki – stosowane długofalowo – szkodzą. A biorąc pod uwagę rozwój medycyny i to, że skomplikowane niegdyś operacje przyjmują dziś postać technik naprawdę mało inwazyjnych – współczesne zabiegi są coraz bardziej dla pacjentów komfortowe i – co najważniejsze – skuteczne. Po prostu – nie ma się czego bać!

Przykładem takiej operacji jest endoskopowe usunięcie dysku, wykonywane w znieczuleniu ogólnym i przeprowadzane na pacjentach cierpiących na ból kręgosłupa (który jest wywołany na przykład przepukliną) i pozbawionych szans na „naturalne” cofnięcie się wypadającego dysku. Dzięki tej metodzie nacięcie jest minimalne (około 2 centymetrów), tkanki są praktycznie nieuszkadzane, operacja trwa zwykle w granicach godziny, a pacjent opuszcza szpital już po pierwszej dobie po wybudzeniu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.0/10 (5 głosy)

Komentarze do artykułu
  1. Ela | Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bóle pleców, kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Nagłe strzyknięcie podczas wykonywania najprostszej nawet czynności, albo łupnięcie towarzyszące energicznemu podnoszeniu się z łóżka. Do tego – mocne skurcze...

Zamknij