Przepuklina kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Przepuklina kręgosłupa - objawy, przyczyny, leczenie, 6.7 out of 10 based on 118 ratings

Często konotowana z dyskopatią przepuklina kręgosłupa jest tak naprawdę jedną z szeregu chorób zwyrodnieniowych, na które w XXI wieku cierpi stale rosnąca liczba pacjentów. Na szczęście, przepuklina kręgosłupa – dotykająca osoby w różnym wieku – może być dziś stosunkowo łatwo diagnozowana oraz szybko i skutecznie leczona. Wszystko za sprawą bardzo bolesnych objawów przepukliny, które działają na pacjentów niezwykle alarmująco i motywują ich do udania się na lekarską konsultację.

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa dotyka zarówno dyski kręgosłupa, jak i tkankę łączną pomiędzy krążkami oraz tkankę miękką. Do zwyrodnienia dochodzi wówczas, gdy jądro miażdżyste (znajdujące się w dysku między kręgami) zaczyna się przemieszczać w kierunku rdzenia kręgowego i przez to boleśnie naciskać na nerwy. W konsekwencji wywołanej w ten sposób drażliwości i dyskomfortu – pacjent zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i (w zależności od umiejscowienia przepukliny) wykonywaniem nawet podstawowych czynności.

W odróżnieniu od dyskopatii (rozumianej jako stan nieprawidłowego przemieszczenia się jądra miażdżystego) przepuklinę określić można najbardziej obrazowo jako patologiczne „wylanie się” dysku, które wystąpić może na całej długości kręgosłupa. Najczęściej jednak przepuklina dotyka odcinka lędźwiowego, który jest najmocniej narażony na przeciążenia i mechaniczne urazy. To zresztą wspomniane przeciążenia i urazy uznaje się (choć niejednogłośnie) za główne przyczyny powstania schorzenia. Warto jednak nadmienić, że wielu specjalistów źródeł przepukliny upatruje w innych czynnikach, zakorzenionych między innymi w naturalnych skłonnościach danego organizmu.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Niezależnie od odcinka w którym wystąpi przepuklina kręgosłupa – do głównych i najmocniej zauważalnych objawów schorzenia zaliczyć należy przede wszystkim ból (występujący w różnym natężeniu). Inne symptomy są różne i zależne przede wszystkim od umiejscowienia przepukliny.

W przypadku najczęściej spotykanej przepukliny kręgosłupa ujawniającej się w części lędźwiowej, za objaw alarmujący uznać należy nie tylko wspomniany już ból pleców w danym, miejscowym obszarze, ale i zmniejszenie czucia oraz zmniejszenie zakresu ruchu kończyn dolnych. W przypadku przepukliny atakującej odcinek piersiowy kręgosłupa – najczęściej spotykanym objawem jest charakterystyczny, bo promieniujący w stronę żeber ból, wzmagający się podczas śmiechu, kaszlu lub kichania.

Kiedy przepuklina kręgosłupa uderza w odcinek szyjny – objawy mają zwykle charakter powolnie narastających. W tym wypadku, do przywołanego już wcześniej i opisanego jako symptom nadrzędny bólu o charakterze miejscowym dodać należy sztywnienie szyi, ból karku, utrudnienia w poruszaniu głową oraz mrowienie i sztywnienie kończyn górnych. W skrajnych przypadkach przepukliny kręgosłupa szyjnego może także dojść do paraliżu.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny

Tak jak zostało to powiedziane na początku naszego artykułu – powszechnie uznaje się, że najważniejszą przyczyną powodującą wystąpienie przepukliny kręgosłupa jest po prostu przeciążenie lub mechaniczny uraz. Teoria ta wydaje się być tym bardziej zasadna, że omawiane schorzenie uznać należy za zwyrodnienie występujące powszechnie u pacjentów z różnych grup wiekowych, niezależnie od płci czy statusu majątkowego. Dlatego też (wysuwając wnioski w oparciu o szerokie występowanie choroby) można zaryzykować stwierdzenie, że przepuklina kręgosłupa powstaje najprawdopodobniej w wyniku uszkodzenia kręgu lub w konsekwencji zbytniego nadwyrężania i obciążania konkretnej sfery osi. W związku z tym – nie bez wpływu na pojawienie się omawianego zwyrodnienia jest styl życia pacjenta. Szczególnie należy wskazać tu na sprzyjające powstawaniu przepuklin kręgosłupa osłabienie mięśni grzbietowych ulokowanych przy głównej osi ciała, które powodowane jest przede wszystkim brakiem ruchu, siedzącym trybem pracy i odpoczynku czy przyjmowaniem niewłaściwych (tak zwanych – „leniwych”) pozycji przed komputerem czy telewizorem. Ponadto, wymieniając osoby szczególnie narażone na przepukliny kręgosłupa należy zwrócić uwagę na pracowników fizycznych, a więc etatowców podnoszących, dźwigających i przenoszących duże ciężary. W grupie ryzyka występują także wyczynowi sportowcy (parający się między innymi obciążającymi kręgosłup, siłowymi dyscyplinami), pacjenci, którzy przeszli w przeszłości mechaniczne urazy (wypadki, kontuzje etc.) i seniorzy, którzy z uwagi na podeszły wiek są nie tylko bardziej narażeni na zwyrodnienia kręgów i dysków, ale i na choroby, których przebieg osłabia znacznie kondycję mięśni grzbietowych.

Diagnostyka przepukliny kręgosłupa

Właśnie przez wzgląd na mocne objawy bólowe (które występują w ponad 90% przypadków) oraz na pozostałe, opisane wyżej symptomy charakterystyczne dla omawianego schorzenia – przepuklinę kręgosłupa uznaje się za zwyrodnienie stosunkowo łatwe w diagnozie. Ta ostatnia opiera się przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem oraz na analizie zdjęcia RTG kręgosłupa wykonanego w pozycji bocznej i przednio-tylnej. Uzupełniająco zaleca się także tomografię komputerową i rezonans – wyniki tych badań potwierdzają w 100 procentach, czy przyczyną bolesności, miejscowej utraty czucia i – na przykład – niemożności wykonywania pełnych ruchów kończynami dolnymi jest przepuklina kręgosłupa w odcinku lędźwiowym czy inne zwyrodnienie.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

W przypadku zdiagnozowania przepukliny kręgosłupa zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Pacjenci powinni więc unikać wysiłku fizycznego, długiego stania lub siedzenia (to właśnie wzmożona aktywność lub długie przebywanie w niekomfortowych pozycjach sprawiają, że ból wynikający z przepukliny nasila się coraz bardziej, a i tak osłabione kręgi są narażone na jeszcze większe obciążenia). Ponadto zaleca się ukierunkowaną rehabilitację i stosowanie łagodnych leków przeciwbólowych. W skrajnych przypadkach lub w przypadkach, gdzie leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów – pacjentów u których zdiagnozowano przepuklinę kręgosłupa kieruje się na operację przeprowadzaną w znieczuleniu ogólnym, która polega na usunięciu przez wykonanie niewielkiego nacięcia) fragmentu tarczy uciskającej struktury nerwowe. Mikrodyskektomia trwa zwykle około godziny, a poddający się jej pacjent już w 2-3 dni po wybudzeniu może zostać wypisany do domu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 6.7/10 (118 głosy)

Komentarze do artykułu
 1. Dariusz | Odpowiedz
 2. jurychta | Odpowiedz
 3. Mateusz | Odpowiedz
 4. uratowana | Odpowiedz
  • Ania | Odpowiedz
 5. słapczynska | Odpowiedz
  • Arek | Odpowiedz
 6. Ona. | Odpowiedz
 7. Aśka | Odpowiedz
  • Halinka | Odpowiedz
 8. Monia4w | Odpowiedz
 9. abel | Odpowiedz
 10. Jola | Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skolioza – objawy, przyczyny, leczenie

Skolioza – tak, jak podpowiada potoczna nazwa schorzenia – jest w szerokim rozumieniu uznawana za (po prostu) boczne skrzywienie kręgosłupa....

Zamknij