Rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa, 5.6 out of 10 based on 5 ratings

Od wielu lat lekarze alarmują, że choroby kręgosłupa stają się cywilizacyjną plagą. Jednocześnie specjaliści zaznaczają, jak ważną rolę pełni profilaktyka, czyli między innymi dbałość o szeroko rozumianą higienę, stawianie na aktywny tryb życia, zwracanie uwagi na prawidłowe wykonywanie czynności fizycznych (podnoszenie, dźwiganie, przenoszenie etc.). Warto jednak zaznaczyć, że również rehabilitacja kręgosłupa może mieć zbawienny wpływ na kondycję głównej osi, a zastosowanie się do wskazówek profesjonalnych rehabilitantów (zatrudnionych nie tylko w specjalistycznych klinikach, ale i w – między innymi – klubach sportowych czy centrach odnowy biologicznej) często pozwala uniknąć groźnych dla życia i zdrowia, bardzo bolesnych i powodujących trwały dyskomfort chorób.

Czym jest rehabilitacja kręgosłupa?

Zdrowy, sprawny kręgosłup to podstawa funkcjonowania ludzkiego ciała. Niestety, o tej oczywistej mądrości najczęściej przypominamy sobie w chwili, gdy pojawia się ból pleców, dyskomfort lub kiedy – na skutek różnych chorób – wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności staje się niemożliwe, a sprawność ruchowa zostaje mocno ograniczona. W takich przypadkach często okazuje się, że jedynym, skutecznym i nieinwazyjnym rozwiązaniem jest rehabilitacja kręgosłupa przeprowadzana pod okiem wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.

Sama rehabilitacja kręgosłupa może być połączona ze zdrową, świadomą profilaktyką. Niestety najczęściej staje się ona koniecznością zalecaną przez diagnozujących konkretne choroby lekarzy. Dlatego też uznaje się, że podstawą do podjęcia działań rehabilitacyjnych powinien być zawsze proces diagnostyczny (czyli wywiad z pacjentem, rezonans, tomografia, zdjęcia RTG etc.), na podstawie którego specjalista określa rodzaj schorzenia oraz opisuje program przeciwdziałania chorobie lub metody niwelowania powodowanego przez nią bólu. Summa summarum, rehabilitacja stosowana jest (obligatoryjnie) w przypadku stwierdzenia u pacjenta bocznego skrzywienia kręgosłupa (skolioza), dyskopatii, zmian zwyrodnieniowych czy upośledzających zmian rozwojowych występujących u dzieci. Dodatkowo, rehabilitacja jest też częścią leczenia pooperacyjnego lub leczenia pourazowego – wtedy też proces ten przeprowadzany jest w oparciu o opinie wielu specjalistów i wdrażany w sposób bardzo ostrożny, w tempie dostosowanym do możliwości konkretnego pacjenta.

Gimnastyka w rehabilitacji

Niezależnie od powodów zastosowania – rehabilitacja kręgosłupa przyjmuje najczęściej formę specjalnych ćwiczeń wykonywanych pod ścisłą kontrolą wykwalifikowanych i doświadczonych profesjonalistów. Ich program powinien być dobrany nie tylko pod kątem schorzenia, ale – przede wszystkim – w oparciu o sprawność fizyczną i szeroko rozumiane możliwości prezentowane przez samego pacjenta. Kolejną, istotną kwestią w rehabilitacji opierającej się na gimnastyce jest to, że zalecane ćwiczenia – wykonywane pod nadzorem fizjoterapeuty – muszą być wdrażane w sposób dokładny i prawidłowy. Tylko wtedy, gdy podczas tak przeprowadzanego procesu pacjent czuje się swobodnie i nie odczuwa bólu, rehabilitacja kręgosłupa może przynieść oczekiwane efekty.

Masaże w rehabilitacji

Kolejną metodą stosowaną w rehabilitacji kręgosłupa są specjalistyczne masaże, skoncentrowane na zdefiniowanym celu i przeprowadzane wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów. Zabiegi te, wykonywane w oparciu o lekarskie zalecenia i ogólnie przyjęte wytyczne, trwają przeważnie do 20 minut. Masaże wykorzystują różne techniki, których zastosowanie ma na celu między innymi wzmocnienie mięśni, pobudzenie ukrwienia czy rozluźnienie napięcia. Czynności wykonywanych przez specjalistę nie wolno jednak powtarzać na własną rękę. Owszem, oklepywanie czy głaskanie wydawać się może banalne, jednak pamiętać należy, że specjalistyczny, leczniczy masaż przeprowadzony w warunkach (chociażby) domowych może nie tylko nie przynieść ulgi, ale i jeszcze mocniej pogłębić stan chorobowy.

Nie tylko ćwiczenia, czyli metoda TENS

Dodatkowo należy bezwzględnie pamiętać, że rehabilitacja kręgosłupa nie opiera się jedynie na gimnastyce czy na leczniczych masażach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii sprzętowych proces ten może przybrać zupełnie inną, zaskakującą formę i stać się bardziej efektywnym i szybszym we wdrożeniu.

Jedną z takich współczesnych, nowoczesnych właśnie metod stosowanych w rehabilitacji kręgosłupa jest Przezskórna Elektrostymulacja Nerwowo Mięśniowa (TENS), której technologia oparta jest przede wszystkim na działaniu prądu o średnim i niskim napięciu, które przepuszczane jest przez specjalne elektrody umiejscowione w strefach, w których występują dolegliwości bólowe.

TENS jest metodą nieinwazyjną, która daje doskonałe efekty w stanach przewlekle występujących bólów w okolicach odcinka lędźwiowego – najmocniej narażonego na przepukliny czy urazy. Głównym celem Przezskórnej Elektrostymulacji Nerwowo Mięśniowej jest stymulowanie mięśni i nerwów, które odpowiadają za motorykę i sprężystość. Dodatkowo TENS poprawia ukrwienie mięśni i nerwów oraz przyspiesza proces ich regeneracji.

Magnetoterapia

Kolejną, nieinwazyjną i uznawaną za nowatorską terapią stosowaną w rehabilitacji jest magnetoterapia, czyli leczenie pulsującym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Wykorzystanie impulsowego pola magnetycznego umożliwia głębokie oddziaływanie na organizm co sprawia, że metoda ta może być zarówno częścią procesu rehabilitacyjnego, jak i samodzielną praktyką w procesie kompleksowego leczenia.

Jonoforeza

Następną bezbolesną i bardzo efektywną metodą stosowaną w procesie rehabilitacji kręgosłupa jest jonoforeza – terapia wykorzystująca prąd o stałym natężeniu i polegająca na wprowadzeniu wprost do objętego chorobą miejsca lekarstwa.

Elektrofonofereza

Kolejną, innowacyjną i bardzo nowoczesną techniką stosowaną podczas rehabilitacji kręgosłupa jest elektrofonoforeza, polegająca na wymuszaniu penetracji zdysocjowanych przez skórę i tkanki podskórne na jony substancji chemicznych. Metoda ta opiera się na zogniskowaniu na obszarze wchłaniania leków wpływu pola elektrycznego i fali ultradźwiękowej, przy znacznym zmniejszeniu natężenia prądu i jednoczesnym zwiększeniu zakresu penetracji leku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 5.6/10 (5 głosy)

Komentarze do artykułu
  1. monika | Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przepuklina kręgosłupa – objawy, przyczyny, leczenie

Często konotowana z dyskopatią przepuklina kręgosłupa jest tak naprawdę jedną z szeregu chorób zwyrodnieniowych, na które w XXI wieku cierpi...

Zamknij