Wady postawy u dzieci i młodzieży to dzisiaj ogromny problem!

Wady postawy u dzieci i młodzieży to dzisiaj ogromny problem!, 10.0 out of 10 based on 1 rating

W dzisiejszym świecie widać coraz więcej nieprawidłowości rozwoju narządów ruchu i statyki ciala u dzieci w wielku szkolnym. Dzieciency etap rozwoju u dziecka powinien pozostać naszym szczególnym zainteresowaniu, ponieważ wymaga szczególnej troski oraz staworzenia specjalnych warunków dla rozwoju dziecka. Dzieję się tak głównie dlatego, że przejście z swobodnej aktywnośći fizycznej, do narzuconego kilkuggodzinnego przebywania w szkole w pozycji siedziącej, często w nieprawidłowo przystosowanych ławkach, sprawia zagrożenie dla prawidłowej postawy ciała. Wszystkie niedopatrzenia oraz lekcewarzenie tworzenia warunków rozwoju mogą spowodować utrwalenie się złych nawyków i doprowadzić do znieksztauceń w budowie ciała oraz innych chorób.

Do najczęstszych wad postawy należą:

Boczne skrzywienia kręgosłupa (skolioza)– charakteryzują się odchyleniem osi anatomicznej kręgosłupa. Najczęstszą postacią skoliozy jest skrzywienie prawostronne, zniekształcające klatkę piersiową i znajdujące się w niej narządy. W wyniku tego następuje niewydolność układu krążenia i oddychania oraz zmiany zwyrodnieniowe w układzie ruchu, narastające wraz z wiekiem. Częstymi objawami są również: asymetria barków, łopatek, tułowia, miednicy, głowy, co szpeci sylwetkę i staje się często powodem kompleksów. W tworzeniu skolioz mogą mieć również udział choroby narządów wewnętrznych. Istnieją także skoliozy statyczne, wynikające z zaburzeń statyki ciała. Przyczyną ich powstawania są wszelkiego rodzaju anomalie kończyn dolnych, wpływające na ich długość. Funkcjonalnie krótsza kończyna powoduje skośne ustawienie miednicy i wygięcie kręgosłupa. Leczenie skolioz jest bardzo trudne. Ogólnym celem leczenia jest usunięcie lub zmniejszenie skrzywienia, a jeśli jest to niemożliwe, to przynajmniej zatrzymanie postępu skrzywienia i utrzymanie osiągniętych wyników

Choroba Scheuermannakifoza młodzieńcza, jałowa martwica nasad trzonów kręgów, choroba okresu dojrzewania, polegająca na zniekształceniu trzonów kręgów kręgosłupa najczęściej w odcinku piersiowym. Dochodzi do wady postawy wyrażającej się pochyleniem tułowia i tzw. okrągłymi plecami. Zmiany dotyczą kilku sąsiadujących kręgów i lokalizują się głównie w przedniej, środkowej części krążków międzykręgowych i trzonów. Dochodzi do uwypuklenia się zawartości krążka do trzonu pod postacią tzw. guzków Schmorla.

Plecy okrągłe (kifoza) – to nadmierne uwypuklenie fizjologicznej krzywizny piersiowej. Charakterystyczne dla tej wady jest garbienie się, wysuwanie głowy i barków ku przodowi, co powoduje odstawanie łopatek i ich oddalanie. Klatka piersiowa jest spłaszczona, zapadnięta. Skutkiem tych zmian jest ograniczona ruchomość klatki piersiowej, co utrudnia swobodne oddychanie, szczyty płuc są źle przewietrzane, istnieje skłonność do schorzeń dróg oddechowych. Praca serca jest ograniczona, wydolność organizmu zmniejszona. Wada ta może mieć charakter przejściowy, a jej przyczynami mogą być: zmęczenie dziecka pozostającego w czasie dnia zbyt długo w pozycji siedzącej, osłabienie po chorobie, słaby wzrok, chęć ukrycia przez dziewczynki rozwijających się piersi, nadmierna w stosunku do rówieśników wysokość ciała.

Plecy wklęsłe(lordoza) – to nadmierne uwypuklenie fizjologicznej krzywizny lędźwiowej. Charakterystyczne dla tej wady jest zaznaczone wygięcie lordozy lędźwiowej, zaakcentowane przodopochylenie miednicy, brzuch wypięty. Należy wzmacniać mięśnie brzucha i mięśnie pośladkowe.

Do drobnych odchyleń można zaliczyć odstawanie łopatek, asymetrię barków, asymetrię żeber i klatki piersiowej. 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 10.0/10 (1 głos)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rwa kulszowa – objawy, przyczyny, leczenie

Kiedy łupie w kręgosłupie czyli rwa kulszowa atakuje! Nagły ból pleców, szczególnie podczas schylania, dopadł kiedyś chyba każdego z nas....

Zamknij